Społeczna Odpowiedzialność Biznesu
Environmental, Social and Corporate Governance
Organizowane wydarzenia mają charakter biznesowych spotkań, zrzeszających Przedsiębiorstwa Społeczne, przedsiębiorców, IOB, środowisko akademickie. Stawiamy na wymianę spostrzeżeń, doświadczeń i wymianę kontaktów, a grupy docelowe dają gwarancje odnalezienia wspólnych „mostów” łączących różne biznesy oraz przedstawicieli różnych środowisk.
Są to spotkania, w których praktycy ESG, w tym Przedsiębiorstwa Społeczne, liderzy społeczni, biznes, łączą siły, by zrealizować najważniejsze cele – edukować, przekazywać wiedzę, promować.
Zrealizowaliśmy od 2018 roku już VI edycji. Konferencja ESG cieszy się dużą frekwencją – corocznie obecnych jest ponad 100 uczestników. Oprócz dobrych praktyk, wymiany doświadczeń, seminariów, debat promujemy działania społecznie odpowiedzialne, które wspierane są przez partnerów, firmy i organizacje, mające duży wkład w propagowanie i rozwój ESG. Zapraszani corocznie prelegenci to praktycy, którzy udowodniają, że strategie i rozwiązania, którymi się dzielą – osobiście stosują w swoich firmach i organizacjach!
TEMATYKA KONFERENCJI, KTÓRE JUŻ SIĘ ODBYŁY
2018 – Konferencja CSR pn. „WSPÓŁPRACA MIĘDZYSEKTOROWA SPOSOBEM NA ROZWÓJ SPOŁECZNO-GOSPODARCZY”.
2019 – Konferencja CSR pn. „PRZEDSIĘBIORCA I JEGO PRACOWNICY”.
2020 – Konferencja CSR pn. „NOWOCZESNE TECHNOLOGIE A ŚRODOWISKO NATURALNE”.
2021 – Konferencja CSR pn. „ZARZĄDZANIE W KRYZYSIE”.
2022 – Konferencja CSR pn „CYFROWE FIRMY. CYBERBEZPIECZEŃSTWO. KOMPETENCJE.”
2023 – Konferencja ESG – Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny pn. „WYZWANIA REGULACJE TRENDY”
Fundamentem ESG jest zaangażowanie i świadomość inwestorów – zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych – i to dla nich ustanawiane są wszelkie ramy prawne w tym obszarze. Równie istotne są pozostałe grupy interesariuszy – pracownicy, społeczności lokalne, konsumenci, organizacje pozarządowe czy media.
To te podmioty doświadczają skutków działalności przedsiębiorstwa oraz badają, jaki wpływ jego działalność ma na trzy zasadnicze obszary.
Zrównoważony rozwój to nie coś dodatkowego, nie fanaberia, ale kierunek rozwoju w długim terminie. Polacy oczekują większej aktywności biznesu i rządów w ESG.
Konsumenci w Polsce najbardziej krytycznie spośród 12 badanych krajów oceniają podejście biznesu i rządzących do kwestii zrównoważonego rozwoju.
Odpowiedzialne społecznie firmy stawiają na ograniczanie swojego wpływu na środowisko i klimat, dbałość o rozwój pracowników oraz dialog z lokalnymi społecznościami. Z badań, które przeprowadziło Polskie Stowarzyszenie ESG wśród 170 firm opublikowanych w Raporcie „Koszty i Wyzwania ESG"” płyną bowiem m.in. następujące wnioski:
– polski biznes nie jest świadomy, że współpracując z dużymi firmami i chcąc pozostać w łańcuchach dostaw, również będzie zobowiązany do wdrożenia zasad ESG;
– firmy nie zdają sobie sprawy, że banki i fundusze inwestycyjne będą uzależniały udzielenie finansowania na inwestycje od poziomu wdrażania strategii ESG;
– opracowanie przejrzystych zasad działania firmy/organizacji, podejście do spraw pracowniczych będą miały wpływ na ocenę przez kontrahentów i instytucje finansowe.
Raportowanie zarządzania tematami ESG powinno być dla wielu firm i organizacji kluczowym elementem działań w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Pozwala nie tylko dzielić się osiągnięciami ze swoimi interesariuszami, ale także, a może przede wszystkim jest okazją do:
- określenia najważniejszych wpływów organizacji,
- uporządkowania wewnętrznych procesów,
- rewizji celów,
- prezentacji osiąganych wyników.
Podmioty ekonomii społecznej powinny zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt wdrażania systemu raportowania działań w ramach ESG. Organizacje te będąc często ekspertami w swojej dziedzinie, mieszczącej się w obszarach zainteresowania ESG, są i mogą się stać doskonałym partnerem dla przedsiębiorców w zakresie wdrażania standardów ESG. Już teraz wiele organizacji pozarządowych świetnie odnajduje się w prowadzeniu przedsiębiorców przez procesy nie tylko zdobywania wiedzy w temacie, ale również we wdrażaniu nowych standardów.
Jakie ESG daje korzyści ?
ESG to nie tylko nowy zestaw restrykcji i obowiązków dla przedsiębiorstw, ale przede wszystkim
ogromna szansa. To szansa na zbudowanie przewagi konkurencyjnej i stworzenie bardziej
zrównoważonej przyszłości dla naszych firm i organizacji.
W jaki sposób ESG może przynieść korzyści?
5 kluczowych obszarów, które warto wziąć pod uwagę:
- Budowanie przewagi konkurencyjnej: dzisiaj zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem budowania przewagi konkurencyjnej. Firmy, organizacje, które jako pierwsze podejmą kroki w tym kierunku, zyskają cenne doświadczenie i położą solidne fundamenty dla przyszłego sukcesu.
Spełnienie standardów i oczekiwań klientów: w miarę jak konsumenci stają się coraz bardziej świadomi kwestii zrównoważonego rozwoju, firmy muszą reagować na te oczekiwania. Dlatego też spełnienie standardów ESG może pomóc w utrzymaniu lojalności klientów i zdobyciu nowych rynków. - Współpraca z inwestorami: inwestorzy coraz częściej biorą pod uwagę aspekty ESG podczas
podejmowania decyzji inwestycyjnych. Dla firm,organizacji, które raportują swoje wyniki ESG, może
to oznaczać dostęp do nowych źródeł finansowania i inwestycji. - Pracownicy jako najcenniejszy kapitał firmy: młodsze pokolenia pracowników coraz częściej oczekują od swoich pracodawców zaangażowania w kwestie zrównoważonego rozwoju. Wdrażanie praktyk ESG może pomóc w przyciąganiu i utrzymywaniu najlepszych pracowników.
- Zielone finansowanie: banki oferują coraz więcej produktów związanych z zielonym finansowaniem. Firmy, organizacje mogą pozyskać środki finansowe na cele zrównoważone i wykorzystać je do inwestycji w bardziej ekologiczne rozwiązania.
W jakim celu?
Spotkania ESG realizowane przez JOWES mają na celu przybliżyć tematykę działań w obszarze zrównoważonego rozwoju
chcemy odpowiedzieć na wiele pytań, m.in.
-
Jak wdrażać strategię ESG?
-
Na czym polega proces włączania zrównoważonego rozwoju do działań przedsiębiorstw i organizacji?
-
Jakiego wsparcia potrzebują mniejsze firmy i organizacje, by zacząć raportować wskaźniki ESG i pozostać w łańcuchach dostaw dużych graczy?
-
Kto ma obowiązek raportowania ESG?
-
Czym jest ekologia w biznesie?
Eksperci, praktycy, pasjonaci ESG w jednym miejscu!
Ważne wydarzenie Konferencja ESG - Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny pn. WYZWANIA REGULACJE TRENDY!już 20.06.2023r. w Częstochowie w Hotelu Arche! Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S. A. wraz z...
Raportowanie ESG
Jakiego wsparcia potrzebują mniejsze firmy i organizacje, by zacząć raportować wskaźniki ESG i pozostać w łańcuchach dostaw dużych graczy?W ostatnim artykule o ESG wspominaliśmy już o raportowaniu. Teraz kilka zdań po co te raporty i czym są? Raporty obejmujące bilans, rachunek zysków i strat...
V EDYCJA SEMINARIUM CSR – SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU
W dniu 22 czerwca br zapraszamy na kolejną 5. edycję Konferencji w formule stacjonarnej. Na żywo. To będzie jubileuszowa edycja Konferencji! Piąte spotkanie liderów przedsiębiorstw społecznych, liderów świata biznesu, administracji oraz sektora nauki. Pracujemy nad formatami, które pozwolą nam...