


Rozwiązania dla beneficjentów projektów współfinansowanych w ramach EFS
17 kwietnia br. ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP. Szczegółowe rozwiązania z niej wynikające obowiązują z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 r.
Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom w specustawie i dodatkowym rekomendacjom dla projektów EFS – osoby, firmy i organizacje pozarządowe korzystające z dofinansowania z EFS mają możliwość między innymi:
Wszystkie przypadki kwalifikowania wydatków na działania projektowe niezrealizowane w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa będą indywidualnie rozpatrywane przez IZ lub IP.
Uzasadnione niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie nie będzie skutkować wykluczeniem z możliwości otrzymania środków europejskich w kolejnych konkursach.
Przydatne linki:
„Utworzenie nowego Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w zakresie przeciwdziałania skutkom COVID-19
W Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego uruchamiany jest nowy program wsparcia doraźnego, z budżetem 10 mln zł. Program ma na celu wspomaganie funkcjonowania organizacji pozarządowych w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń związanych z bieżącą sytuacją epidemiczną, w tym:
Projekt Programu:
Natomiast dla realizatorów projektów w ramach Programów FIO, PROO i Korpus Solidarności Narodowy Instytut Wolności opublikował następującą informację: „Jeżeli zostały zidentyfikowane ryzyka i osiągnięcie rezultatów projektu ze względu na obecną sytuację w kraju jest zagrożone, prosimy o kontakt z opiekunem projektu w NIW. W zależności od charakteru każdego zadania będziemy indywidualnie szukać rozwiązań, które umożliwią jak najpełniejsze osiągnięcie założonych efektów.”
Zmiany w zakresie realizacji zleconych zadań publicznych (art. 15zzl specustawy)
Organy administracji publicznej, które zlecają realizację zadań publicznych organizacjom pozarządowym, będą uprawnione do tego, by:
Tym samym, jeśli z powodu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, zaplanowane działania nie zostaną wykonane lub rezultaty założone w umowie nie zostaną osiągnięte, dotacja na realizację zadania publicznego nie zostanie uznana za wykorzystaną niezgodnie z przeznaczeniem, pobraną nienależnie lub w nadmiernej wysokości i podlegającą zwrotowi.
Aby ustalić, czy i w jakich przypadkach możliwości wskazane w art. 15 zzl specustawy będą stosowane, należy uzyskać informacje od organu administracji publicznej zlecającego realizację zadania publicznego.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/wsparcie-ekonomii-spolecznej-i-solidarnej-w-zwiazku-z-covid-19
emila@jowes.pl
Opublikowano: 3 kwietnia 2020
Autor: Rafał Żak