Data 31 marca zbliża się wielkimi krokami co oznacza, że wszystkie podmioty ekonomii społecznej mają coraz mniej czasu na sporządzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok kalendarzowy.
W szczególnym stopniu termin ten dotyczy podmiotów ekonomii społecznej (PES), które uzyskały wpis na listę wojewody i mają nadany status Przedsiębiorstwa Społecznego (art. 10 ustawy z 5.08.2022 r. o ekonomii społecznej) . Podmioty te są zobligowane do złożenia w Centralnym Systemie Statystycznym sprawozdania Przedsiębiorstwa Społecznego – niezłożenie sprawozdania rocznego może być podstawą do odebrania statusu PS.
PROCEDURA ZŁOŻENIA SPRAWOZDANIA
Składając pierwsze sprawozdanie bierze się pod uwagę okres funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego od momentu nadania statusu do końca roku, za który składane jest sprawozdanie.
Sprawozdanie PS składa w formie elektronicznej do wojewody, od którego uzyskało się status,
w Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS). Jeżeli PS nie posiada konta w CAS musi zarejestrować się na stronie: https://cas.mpips.gov.pl:8443/CAS/RJU/rejestracjaInitial.do.
Właściwy wojewoda akceptuje wniosek rejestracyjny w CAS, nadając tym samym uprawnienia nowym PS w systemie, umożliwiając wypełnienie formularza sprawozdania na stronie: https://cas.mpips.gov.pl:8443/CAS/signin.do.
Formularz zawiera 37 pytań w 5 sekcjach:
- Dane PS – informacje dotyczące podmiotu, nazwa i forma prawna, adres siedziby, dane kontaktowe, NIP, REGON i KRS lub numer z innego rejestru, w którym podmiot jest zarejestrowany, charakter prowadzonej działalności, cel działalności.
- Reintegracja – szczegółowe informacje wraz z opisem o podjętych działaniach reintegracyjnych osób zatrudnionych w Przedsiębiorstwie Społecznym w tym:
a. liczbę realizowanych indywidualnych planów reintegracyjnych oraz indywidualnych programów rehabilitacji zawodowej i społecznej,
b. liczbę osób objętych działaniami reintegracyjnymi ogółem,
c. działania podjęte wobec osób zatrudnionych w PS w zakresie:
- reintegracji zawodowej – warsztatów i szkoleń umożliwiających zdobycie nowych kwalifikacji, kompetencji lub wiedzy, ze wskazaniem ich zakresu tematycznego, poradnictwa zawodowego oraz innych działań w zakresie reintegracji zawodowej,
- reintegracji społecznej – wsparcia psychologicznego, terapeutycznego lub innego wsparcia specjalistycznego, zajęć edukacyjnych, kursów oraz innych działań w zakresie reintegracji społecznej, ze wskazaniem ich zakresu tematycznego,
- efekty działań reintegracyjnych, uzyskanie nowych kwalifikacji, kompetencji lub umiejętności, zdobycie wiedzy i umiejętności umożliwiających podtrzymanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy i awansu zawodowego, pełnienie ról społecznych w miejscu pracy.
- Zatrudnienie – informacja odnośnie struktury zatrudnienia w PS na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego, w szczególności w zakresie spełnienia kryterium zatrudnienia minimum 30% osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (jeśli dotyczy) w tym:
- liczbę osób zatrudnionych ogółem w podziale na płeć,
- liczbę osób nowo zatrudnionych w roku sprawozdawczym ogółem w podziale na płeć,
- liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę oraz na podstawie umów cywilnoprawnych z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy,
- liczbę osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą niebędących pracodawcami świadczącymi na rzecz przedsiębiorstwa społecznego usług przez nieprzerwany okres co najmniej 3 miesięcy,
- liczbę osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, o których mowa w art. 2 pkt 6 ustawy
z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego: - zatrudnionych ogółem w podziale na płeć,
- nowo zatrudnionych w roku sprawozdawczym ogółem w podziale na płeć,
- zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy,
- zatrudnionych w podziale na charakter wykluczenia.
- Korzystanie z instrumentów wsparcia – jeśli dotyczy, należy podać ilość osób objętych tym wsparciem.
- Zamówienia publiczne – jeżeli w roku sprawozdawczym PS brało udział w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych lub realizowało zamówienia publiczne.
W przypadku składania sprawozdania po raz pierwszy warto skorzystać z instrukcji wypełnienia formularza dostępnej na stronie Departamentu Ekonomii Społecznej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej:
https://www.ekonomiaspoleczna.gov.pl/co-robimy/przedsiebiorstwa-spoleczne/sprawozdawczosc-ps/
Sprawozdanie po złożeniu do wojewody podlega weryfikacji pod względem poprawności i kompletności informacji w nim zawartych. Przedsiębiorstwo Społeczne składa pierwsze sprawozdanie za rok kalendarzowy, w którym uzyskało ten status. Kolejne sprawozdania składane są w terminie do 31 marca każdego roku za rok poprzedni.
W przypadku gdy podmiot nie złoży sprawozdania z działalności PS w terminie określonym w ustawie może utracić status PS.
Warto wiedzieć.
W przypadku utraty statusu PS podmiot może ponownie uzyskać wpis nie wcześniej niż po upływie roku.
Więcej o uzyskaniu wpisu? Kliknij
Marta Gajowczyk
Doradca kluczowy
