Już niebawem w JOWESie ruszamy z nowym naborem dotacji dla przedsiębiorstw społecznych. Choć będzie to już kolejny z wielu naborów w historii naszego projektu (jesteśmy dla Was już ponad 10 lat) to warto zwrócić uwagę na kilka nowych kwestii. Jedną z dobrych informacji jest to, że jeszcze nigdy nie mieliśmy tak dużych środków na stworzenie miejsc pracy, z trudniejszych kwestii, które stoją na przeszkodzie przedsiębiorstwom będą rosnące koszty pracy oraz coraz większa konkurencja na rynku produktów i usług.
Jeszcze nigdy tak duże środki nie były dostępne dla przedsiębiorstw społecznych z naszego regionu. W porównaniu z ubiegłym rokiem kwota dotacji na stworzenie miejsca pracy wzrosła o kilkanaście procent. Na jedno stworzone stanowisko pracy w pełnym wymiarze czasu pracy będzie można uzyskać nawet ponad 80 tys. zł. Będzie to w połowie wsparcie inwestycyjne w połowie wsparcie utrzymania miejsc pracy, kiedyś zwane pomostowym.
To bezprecedensowa okazja, szczególnie w czasach, gdy inflacja oraz rosnące koszty pracy ograniczają budżety biznesów społecznych. Ekonomia społeczna – oparta na łączeniu zysku z dobrem wspólnym – odgrywa kluczową rolę w integracji zawodowej osób wykluczonych oraz budowaniu kapitału społecznego. Nie dziwi też, że instytucje dystrybuujące środki z Unii Europejskiej, coraz częściej wskazują podmioty ekonomii społecznej jako beneficjenta środków. Badania pokazują jasno, że podmioty reinwestujące zysk w taki sposób jaki robią to PS są trwalsze i odporne na kryzysy gospodarcze.
Jestem zainteresowany? Ale od czego zacząć?
Po pierwsze musisz się zastanowić czy masz wystarczająco dobry pomysł, który jest w stanie przynieść stabilne zyski. Poświęć chwilę na diagnozę potrzeb w twojej okolicy, a może całej Polsce – to fundament każdego skutecznego pomysłu. Może warto zastanowić się nad współpracą z twoja gminą, bądź współpracą z większym przedsiębiorstwem. Następnie policz koszty: uwzględnij wyposażenie, wynagrodzenia oraz działania reintegracyjne.
Pamiętaj, że w tym projekcie Twój sukces mierzy się nie tylko liczbą sprzedanych usług, lecz przede wszystkim trwałością miejsc pracy. Podmioty ekonomii społecznej, zgodnie z teorią demokracji stowarzyszeniowej, wzmacniają partycypację obywateli i uczą współodpowiedzialności za wspólne dobro.
517
Dofinansowaliśmy już utworzenie tylu miejsc pracy, w pierwszej dekadzie naszego działania.
80
Tyle do tej pory powstało dzięki nam nowych przedsiębiorstw społecznych, co pokazuje, jak wielu odważnych ludzi i organizacji zdecydowało się na krok w kierunku ekonomii społecznej.
Co dalej?
- Po pierwsze dla osób zainteresowanych naborem stworzyliśmy specjalną zakładkę o tutaj -> jowes.pl/nabor2025
- Po drugie – dla zainteresowanych przeprowadzimy spotkania w Parku Przemysłowo-Technologicznym w Częstochowie 21 oraz 28 maja. Na spotkaniach będziesz mógł poznać część naszego zespołu, w szczególności doradców biznesowych, z którymi będzie możliwość umówienia się na indywidualne spotkania w naszym biurze JOWES. Warto wspomnieć też o możliwości poznania też innych osób zainteresowanych dotacją, co może być inspirujące, a także wartościowe pod względem praktycznych wskazówek.
- Po trzecie – zanim wypełnisz formularz pomysłu warto przyjść do nas i spotkać się ze specjalistami. W ciągu tej dekady nasi doradcy mogą podzielić się całkiem sporym zasobem wiedzy i doświadczenia, które może być kluczowe w planowaniu twojego projektu.
Historie, które inspirują
Odwiedź naszą sekcję blogową, o tutaj -> jowes.pl/blog
Tam odnajdziesz wiele inspirujących historii osób, które stworzyły przedsiębiorstwa społeczne, albo rozwinęły swoje organizacje pozarządowe. Tego typu case-studies są zawsze nieocenionymi źródłami wiedzy i inspiracji. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zrozumieć, na czym polega prowadzenie tak specyficznego rodzaju przedsiębiorstwa.
Polecamy także zajrzeć na stronę -> Departamentu Ekonomii Społecznej
Warto także odwiedzić naszą sekcję -> jowes.pl/baza-ps
Tam znajdują się aktualne Przedsiębiorstwa Społeczne, które funkcjonują w północnym subregionie naszego województwa. To może także zadziałać motywująco i inspirująco, że już w tylu różnych branżach działają tworzone ze środków naszego ośrodka przedsiębiorstwa społeczne.
Weź los w swoje ręce!
Jeśli myślisz o założeniu lub rozwoju przedsiębiorstwa społecznego, tegoroczny nabór JOWES to moment, którego nie możesz przegapić. Zapisz się na majowe spotkanie, zacznij zbierać zespół, a do 28 maja doprecyzuj pomysł – wtedy ruszy tzw. pierwsza faza naboru – będzie to uproszczony formularz składany online, w którym trzeba przedstawić swój pomysł w czytelnej i logicznej formie.
Większa pula środków, eksperckie wsparcie naszych doradców i jasne kryteria sprawiają, że marzenie o biznesie z misją jest bliżej niż kiedykolwiek. Jeśli nie teraz, to kiedy?
Gotów spróbować? Poniżej linki do rezerwacji miejsc na spotkaniu
Zbyszko Kabziński
Doradca specjalistyczny
ds. marketingu
