


Spółdzielnia została utworzona przez Gminę Miasto Częstochowa oraz Fundację Oczami Brata. Przez fundację, która na co dzień, stara się patrzeć na świat oczami osób z niepełnosprawnością, fundację, która ma okazję i możliwość współpracować z najlepszymi z najlepszych, fundację, która postanowiła w sposób biznesowy podejść do potrzeb osób z niepełnosprawnością!
Wychodzimy z założenia, że rehabilitacja społeczna, jest równie ważna jak rehabilitacja zawodowa naszych podopiecznych. Wychodzimy z założenia, iż każda osoba z niepełnosprawnością, jeżeli tylko pozwala na to jej stan zdrowia, czy stopień niepełnosprawności – może i wręcz powinna pracować.
Utworzona przez nas spółdzielnia socjalna staje się wielkim krokiem ku samodzielności naszych podopiecznych! Natomiast za około pół roku z kolei będziemy świętować kolejny sukces, sukces który będzie uzależnione też od Państwa pomocy ale sukces, podczas którego będziemy mogli śmiało powiedzieć iż otwieramy Rodzinny Dom Pomocy na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz „Akademię życia” w formie mieszkań treningowy, w których mam wielką nadzieję, pracownicy tejże spółdzielni znajdą swoją przestrzeń! W końcu możemy powiedzieć o modelowym ale jakże innowacyjnym rozwiązaniu w podejściu do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w podejściu, które zrodziło się przez to, iż na co dzień staramy się wszyscy patrzeć na świat oczami osób z niepełnosprawnością! Przez to spółdzielnia jest wielowymiarowa!
Spółdzielnia jest wyjątkowym dzieckiem Fundacji Oczami Brata ale również Gminy Miasta Częstochowy – bez zaangażowania Miasta nie świętowalibyśmy dzisiaj. Bez zaufania, którym obdarzyło nas Miasto nie poznalibyśmy ekonomii społecznej, nie moglibyśmy mówić o tym aby kompleksowe rozwiązania zacząć wdrażać w naszym mieście i nie myślelibyśmy na pewno o kolejnych planach, jakie mamy już w głowach w tym momencie.
Kiedy podjęliśmy decyzję o tym, iż weźmiemy udział w tworzeniu tego wyjątkowego miejsca – postanowiliśmy odwiedzić inne, podobnie działające podmioty na terenie Polski. Byliśmy między innymi we Wrocławiu, w Poznaniu oglądając tak zwaną „Dobrą Spółdzielnię Socjalną”, które prowadzi „Dobrą kawiarnię”, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dobra po roku swojej działalności utworzyła kolejne miejsce na mapie Poznania otwierając lokal „Dobra i wino”. Byliśmy również w Warszawie oglądając przedsiębiorstwo społeczne „Życie jest fajne”, w którym na co dzień pracują osoby z problemami autyzmu… Ale byliśmy również w wyjątkowym miejscu, spotykając się z wyjątkową osobą, z dyrektor fundacji Ronalda McDonalda w Polsce, z koordynatorką projektu powstania domu przy szpitalu pediatrycznym w Krakowie, na rzecz rodziców dzieci przebywających w szpitalu – z Panią Katarzyną Nowakowską, która uwrażliwiła nas na jeden ważny szczegół, który jak już wtedy wiedziała – przyda nam się w powstaniu tejże spółdzielni albo w realizowaniu kolejnych naszych przedsięwzięć, które planujemy zrealizować w przyszłym roku. Powiedziała jedno kluczowe zdanie do powstania między innymi tego miejsca: współpracujcie tylko i wyłącznie z najlepszymi z najlepszych! Wy jesteście dla ludzi, Wy jesteście dla swoich podopiecznych ale zaangażujcie w powstanie tego miejsca, jak najwięcej innych osób, którym przybliżycie ten problem, współpracujcie z osobami, z którymi będziecie mogli się wspólnie cieszyć – wspólnym sukcesem.
Udało nam się pracować w gronie najlepszych z najlepszych. Dla wielu osób społecznie odpowiedzialny biznes jest czymś naturalnym. Za co bardzo serdecznie dziękujemy.
<<Kołek ramowy z łbem stożkowym i gniazdem krzyżowym, wbijana kotwa rozprężana do montażu sufitów podwieszanych, śruba metryczna klasy 5,8 z łbem sześciokątnym z gwintem płaskim, taśma fizelinowana, profil CD, UD 60 i 30, kratka wentylacyjna
z żaluzją, trójniki, wentylator kanałowy, poręcz ścienna prosta, poręcz uchylna, szyba standardowa zespolona 28 mm, szyba pojedyncza bezpieczna 6,4 mm, profile aluminiowe TM63 2,1>> – to tylko nieliczne materiały zastosowana w powstaniu tego miejsca. Dziś nasza wiedza o budowlance jest o wiele większa niż przez rozpoczęciem remontu.
W klubokawiarni byliśmy zmuszeni do tego aby całkowicie od nowa położyć elektrykę w całym lokalu, dodatkowo odkryliśmy, iż we wcześniejszej toalecie dla personelu ubikacja nie była podpięta do systemu, w lokalu nie istniał system wentylacji a rozbijając ściany z karton-gipsu odkryliśmy m.in. akta sprawy sądowej sprzed kilkudziesięciu lat oraz stary kamienny piec, zaaranżowany dziś w lokalu.
Załogę Klubokawiarni Alternatywa 21 stanowią:
Zarząd Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21” stanowią osoby wybrane przez Walne Zgromadzenie Spółdzielni, czyli Fundację Oczami Brata oraz Gminę Miasto Częstochowa.
Spółdzielnia została utworzona dzięki współpracy Fundacji Oczami Brata z Gminą Miastem Częstochowa.
Dziękujemy Prezydentowi Miasta Częstochowy Krzysztofowi Matyjaszczykowi. Prezydent swoim zaangażowaniem w powstanie w naszym mieście wiele spółdzielni socjalnych udowadnia, że Częstochowa jest dobrym miastem, w którym można tworzyć ekonomię społeczną!
Prezydent otacza się najlepszymi z najlepszych. Dlatego kolejne podziękowanie kierujemy Naczelnikowi Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy Adrianowi Starońkowi. Naczelnik kilka dni przed terminem składania pierwszych fiszek projektowych na powstanie spółdzielni przekazał nam krótką wiadomość: do końca niedzieli czekam na fiszkę, wierzę, że jesteście w stanie ją otworzyć. I otworzyliśmy.
Podziękowania kierujemy dla Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Częstochowie, prowadzącej projekt Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. JOWES jest największym darczyńcą tej spółdzielni, przekazując na jej rzecz dotacje w wysokości 107 000 zł wsparcia kapitałowego oraz 52 500 wsparcia pomostowego.
Dziękujemy Prezesowi Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Częstochowie Panu Marcinowi Kozakowi za przychylność i prowadzenie wyjątkowego projektu.
Projektu Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, w którym funkcje Kierownika pełni Marta Leżańska. Dziękujemy całemu zespołowi JOWES za zaangażowanie, zrozumienie i doradztwo. Dziękujemy również Dominice Kasiurze oraz Emili Konstanciak.
Dziękujemy najbardziej aktywnemu Radnemu Miasta Częstochowy Dariuszowi Kapinosowi za to, że w każdej naszej inicjatywie potrafi konkretnie pomóc i zamienić problem w wyzwanie a wyzwanie w czyny.
Dziękujemy firmie, którą mamy zaszczyt współpracować od około pięciu lat – firmie Wkręt-Met Klimas – liderowi technik zamocowań w Polsce, Europie jak i na Świecie! Bez wsparcia Wkręt-Met Klimas niemożliwe byłoby zamocowanie czegokolwiek w tym lokalu.
Dziękujemy firmie PRESS GLASS – liderowi produkcji szyb, które chronią przed deszczem, słońcem na całym świecie…
Dziękujemy firmie DOSLEP – liderowi wentylacji, bez której klubokawiarnia nie mogłaby zostać otworzona zgodnie z przepisami Inspekcji Sanitarnej…
Dziękujemy firmie ALFA – za przekazanie oświetlenia do każdego pomieszczenia w klubokawiarni
Dziękujemy HOTELOWI IBIS w Częstochowie za zakup klei do płytek, farb oraz fug oraz wsparcia merytoryczne w powstawaniu spółdzielni w formie klubokawiarni.
Dziękujemy Panu Adamowi Gil – Właścicielowi firmy ADAL za przekazane oświetlenie świąteczne.
Dziękujemy firmie GREGOR – Grzegorz Barczyński za przekazanie materiałów budowlanych, niezbędnych do skończenia wydzielania ścian działowych i ich wygłuszenia.
Dziękujemy wybitnemu restauratorowi w Częstochowie, prawdziwej Magdzie Gessler Częstochowy – Arturowi Brędzelowi – właścicielowi m.in. lokalu BOULANGERIE za wsparcie merytoryczne, doradztwo, naukę i cenne wskazówki.
Dziękujemy Annie i Giordano Romano, właścicielom Restauracji La Gondola za wsparcia, doradztwo i przekazane materiały na rzecz spółdzielni!
Dziękujemy Panu Adamowi Wyrwas za dotychczasową współpracę w nadziei na więcej! Dziękujemy Panu Tomaszowi Pałach za przekazanie zabawek, klocków do zabawy w kąciku dla dzieci.
Dziękujemy Fundacji Chrześcijańskiej Adullam za współpracę w organizowaniu społeczności lokalnej dzielnicy Stare Miasto Nowe Życie, czyli dzielnicy w której znajduje się nasza klubokawiarnia.
Dziękujemy Samorządowemu Zakładowi Budżetowemu Centrum Integracji Społecznej oraz Dziennemu Domu Pomocy Społecznej Senior Wigor prowadzonemu przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Częstochowie za pomoc, użyczenie pomieszczeń i pomoc w zorganizowaniu rekrutacji pracowników.
Dziękujemy Przemysławowi Kruk – za wsparcia finansowe powstającej spółdzielni.
Dziękujemy Firmie ART. BUD – Rafał Jagieło za przeprowadzenie remontu spółdzielni, za cierpliwość, zaangażowanie i pełnienie funkcji nieraz kierownika budowy.
Dziękujemy wszystkim firmom budowlanym zaangażowanym w powstaniu tego miejsca: firmie MAZUR oraz Firmie Andrzej Galus. Dziękujemy również Panu Jacku Fijałkowskiemu.
Dziękujemy Piotrowi Bilskiemu, który stanął na wysokości zadania projektując ten lokal i wdrażając rozwiązania architektoniczne, w tym plan niezbędny do rozpoczęcia prac remontowych. Dziękuję szczególnie za to, że przez okres prawie pół roku doglądał, sprawdzał i doradzał. Mam nadzieję, że pozostałe projekty architektoniczne fundacji będzie również dobrze pilotował.
Dziękujemy również za cenne wskazówki Pani Halnie Mesjasz, bez Pani pomocy i akceptacji projektu nie moglibyśmy przystąpić do remontu.
Dziękujemy Państwu Jadwidze, Januszowi Bilskim za słowa wsparcia w pojawiających się trudnościach.
Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły powstanie tego miejsca przez portal wspieram.to – pomagam.im
Dziękuję wszystkim moim współpracownikom, w szczególności Zarządowi Fundacji Oczami Brata, Marcie Serwiak oraz Paulinie Ziembacz za gotowość podejmowania decyzji rozwojowych, wsparcie i wielkie zaangażowanie w powstanie tej klubokawiarni.
Podziękowania składam całemu mojemu Zespołowi, tak więc również Bartoszowi Karczewskiemu oraz Karolowi Polak, który od dziś na co dzień będzie opiekował się tym miejsce.
Dziękujemy Ewie Wyrwas-Karczewskiej za okazaną pomoc w ostatnich dniach powstawania tego miejsca. Dziękuję za pomoc w sprzątaniu, dekorację i doradztwo.
Cieszymy się, że mogliśmy współpracować z najlepszymi z najlepszych.
Szanowni Państwo jednak to dzisiejsze otwarcie dopiero rozpoczyna tą ciężką, bieżąca pracę na rzecz samodzielności naszych podopiecznych. Dlatego zwracamy się do Państwa z apelem i kontynuowanie wsparcia tego wyjątkowego miejsca!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli założyć to wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce.
Opublikowano: 28 grudnia 2016
Autor: Rafał Żak